Připravili jsme pro Vás profesionální návod, kde se dozvíte krok po kroku jak správně postupovat při výběru vodovodní baterie. Nemusíte se ničeho bát! Pokud budete dodržovat pár zásadních kroků a pokud se budete držet našeho návodu, tak pro Vás bude výběr vodovodní baterie brnkačka :)
S námi si SPRÁVNĚ vyberete...
1. KROK - KDE BUDE VODOVODNÍ BATERIE UMÍSTĚNA
V prvé řadě si musíte ujasnit, kde bude vodovodní baterie umístěna a jakou bude plnit funkci. Od této skutečnosti se bude točit vše ostatní. Vodovodní baterie rozdělujeme dle umístění na tyto podkategorie. Jsou i další speciální typy vodovodních baterií, ale na ty se nyní nezaměřujeme.
Základní rozdělení:
- Dřezové (kuchyňské) baterie - použití u kuchyňského dřezu
- Umyvadlové baterie - použití v koupelně na umyvadle
- Vanové baterie - použití v koupelně na vaně nebo před vanou
- Sprchové baterie - použití v koupelně pouze pro sprchovou hadici.
- Bidetové baterie - použití v koupelně pro bidet
Rozšířené rozdělení:
- Termostatické baterie - použití kdekoli s možností regulace teploty
- Podomítkové baterie - designové použití s montáží pod omítku
2. KROK - TYP MONTÁŽE VODOVODNÍ BATERIE
Obecně lze říci, že u běžných baterií se setkáte s baterií s montáží na stěnu nebo s bateriíí stojánkovou. Jak už z názvu vyplývá jde o montáž buď na dřez, umyvadlo, desku atd. nebo budete baterii montovat na stěnu.
Pokud jen baterii měníte za novou, tak máte variantu jasně dannou. Pokud děláte větší rekonstrukci nebo máte možnost typ montáže baterie nějak ovlivnit, tak já osobně doporučuji baterii stojánkovou - větší možnosti variant a designu.
POZOR: U nástěných baterií se setkáte s roztečí. Většinou se jedná o 100 a 150mm. Rozteč je vdálenost rozestupu vodovodních trubek ve stěně.
3. KROK - OVLÁDÁNÍ BATERIE
- Pákové baterie
- Kohoutkové baterie
- Termostatické baterie
Ač se to nezdá, tak tato zdánlivě malicherná věc zcela zásadně ovlivňuje Váš bankovní účet potažmo peněženku. Pákové vodovodní baterie plynule a snadno smísí vadu na požadovanou teplotu. Kdežto kohoutkové baterie jsou na tom o poznání hůře - s klidným svědomím se dá říci, že s pákovými bateriemi ušetříte až 30 - 40% stočného. Pokud tedy hledáte nejen kvalitní baterii, ale jde Vám i o ekonomickou stránku věci, tak PÁKOVÉ baterie budou jasnou volbou. Nadruhou stranu zase u nějakých RETRO modelů nelze pákovou baterii použít.
Termostaticá baterie je kapitola sama pro sebe. Zde si můžete nastavit konstantní teplotu vody (doporučeno 39°) a tím Vám odpadne jakékoli štelování a lazení na požadovanou teplotu. Tím je jasné, že takto docílíte maximální úspory vody a energie.
4. KROK - DESIGN aneb TOMU SE NEVYHNEME
Konečně se dostáváme k tomu příjemnějšímu :) Pokud jste si již na všechny body odpověděli, tak nezbývá nic jiného než si vybrat vodovodní baterii tak, aby ladila i našemu oku. Základní pravidlo zní - dodržujte oblé nebo naopak hranaté tvary v celé koupelně. Pokud si vybírate k umyvadlové baterii třeba i sprchovou baterii, tak není třeba experimentovat - dodržte stejnou serii od stejného výrobce. To je sázka na jistotu.
5. KROK - NA CO SI DÁT POZOR
A jsme v cíli. Není to nic složitého, co říkáte? Na závěr ještě pár dobře mířených rad, které jsme za dosavadní praxi nasbírali. Pomohou Vám neudělat zbytečné chyby.
1. Vždy kupujte pouze značkové baterie! Zde není vhodné šetřit - ušetříte si čas i náklady.
2. Raději si dvakrát změřte rozteč, předejte zbytečným výměnám :)
3. Pokud máte děti, tak mějte na paměti, že s kohoutkovými bateriemi to budou mít složité. Zde by měla být jasná volba páková nebo termostatická baterie.
4. Řešíte umístění umyvadla např. na dřevenou desku? Raději nekolikrát změřte výšku stojánkové baterie. Dbejte na komfort umývání, aby se Vám tam vešly dlaně a třeba i hrníček nebo kelímek.
5. Montáž vodovodní baterie je dobré svěřit profesionálům.
Na něco jsme zapoměli? Kontaktujte nás!