Připravili jsme pro Vás profesionální návod - jak vybrat kuchyňský dřez. Ač se to nezdá, i výběr obyčejného kuchyňského dřezu má mnoho úskalí, se kterými je třeba již od počátku počítat. S naším podrobným návodem Vás krok po kroku provedeme správným výběrem dřezu :)
PŘIPRAVTE SE NA TO, ŽE S NÁMI SI VYBERETE...
1. KROK - VÝBĚR MATERIÁLU
První a zásadní krok, který ovlivní i finální cenu, je samozřejmě výběr správného materiálu. V české republice je nejrozšířenější materiál "nerez". Je to možná ještě pozůstatek z dob hluboké totality, kdy byl k dostání buď dřez plechový, nebo kdo měl známosti, i dřez nerezový. Nerez je velice praktický a není náchylný k vnějším vlivům. Dále je zde moderní řešení jako je Silgranit (granitové dřezy) a keramické dřezy.
- klasika, která nikdy nezklame! Nerez je hygienicky nezávadný a stálobarevný.
- jinak také SILGRANIT PuraDur. Moderní a vysoce odolný přírodní materiál pro snadnou údržbu.
- spadají do exkluzivní řady kuchyňského řešení. Pokud hledáte nadčasovou kvalitu a chcete se odlišit, tak "keramika" je jasná volba :)
2. KROK - ZÁKLADNÍ PROVEDENÍ
Hned od začátku by nám mělo být jasné, jaké provedení dřezu budeme potřebovat. Zda nám bude stačit malinkatý jednodřez, např. jen na zeleninu, nebo jsme veliká rodina a potřebujeme dřez větší, nebo máme krásně situovanou kuchyň a budeme mít dřez rohový. Provedení dřezu samozřejmě také ovlivňuje výslednou cenu.
Jednodřez
Dvoudřez
Rohový dřez
3. KROK - ROZŠÍŘENÉ PROVEDENÍ
Pokud jste si již ujasnili, zda budete mít jednodřez, dvoudřez nebo rohový dřez, je na čase udělat další krok. Dřezy můžete dále specifikovat na další velice užitečné funkce. Berte navědomí, že pokud jste vášnivý kuchař nebo kuchařka a v kuchyni trávíte hodně času, doplňující funkce Vám usnadní a zpříjemní práci.
Dřezy s vaničkou - můžete použít na očištěnou zeleninu, ovoce, maso nebo na příbory.
Dřezy s odkapem - vhodné pro rychlé mytí. Odkap je vhodný pro menší množství nádobí.
Dřezy s vaničkou a odkapem - zde se kombinují obě výše zmíněné funkce.
Dvojdřez s odkapem - velkorysé pojetí práce v kuchyni, pro opravdové nadšence.
4. KROK - TYP MONTÁŽE / USAZENÍ DŘEZU
Horní (na desku)
Jedná se o nejčastější a nejběžnější instalaci kuchyňského dřezu. Montáž na pracovní desku pomocí silikonu.
Spodní (pod desku)
Velice efektní a účinná instalace kuchyňského dřezu pod pracovní desku. Už žádné drobky na kraji dřezu. Vše efektně uklidíte do dřezu bez jediného zbytku.
Do roviny - integrovaný (s pracovní deskou)
Vhodné pro desky z přírodního kamene nebo kompozitu. Do desky se vyfrézuje drážka do které se dřez zapusti a a tvoří s pracovní deskou jednu linii.
Přesahový (na desku)
Jedná se o typ horní montáže. Dřez je zasazený opět do předem vyfrézované drážky, ale není usazený přímo do roviny. Dřez přesahuje plochu pracovní desky pouze svou tloušťkou plechu, granitu.
Celoplošný (nahrazuje pracovní desku)
Jde o velice účelovou instalaci kuchyňského dřezu, kdy dřez nahrazuje zcela část pracovní desky.
5. KROK - ŠÍŘKA KUCHYŇSKÉ SKŘÍŇKY
Šířka kuchyňské skříňky je velice důležitý faktor, pokud měníte pouze dřez v již stávající kuchyni. Berte na vědomí, že jste limitováni jak otvorem v pracovní desce, tak šírkou spodní skříňky.
U nových kuchyní je to o poznání jednodušší. Stejně ale musíte mít na paměti, jak široká je spodní skříňka, kde bude dřez umístěn. V dnešní době většina výrobců uvádí hodnotu "rozměr spodní skříňky". Tu mějte vždy na paměti. Obecně platí pravidlo - šířka skříňky = max. šířka dřezu.
Doporučení:
Než začnete vybírat novou kuchyň nebo se pustíte do částečné rekonstrukce kuchyňské linky, vždy si nejprve vyberte spotřebiče (myčka, trouba atd.), příslušenství (dřezy, sortery, drtiče, koše atd.) následně dle daných parametrů - rozměrů pokračujte až ke stanovenému cíli.
6. KROK - ORIENTACE DŘEZU (LEVÝ / PRAVÝ)
U některých typů kuchyňských dřezů se rozlišuje ještě orientace dřezu. Nemusíte se ale ničeho bát, je to jen banální záležitost. Orientace dřezu se určuje podle toho zda je vanička na LEVÉ nebo PRAVÉ straně. Ve většině případů jsou ale dřezy oboustranné (také levopravé). Pokud není u dřezu uvedeno LEVÝ nebo PRAVÝ, znamená to, že orientace se nemusí určovat.
7. KROK - HLOUBKA DŘEZU (NÁDOBY)
Hloubka kuchyňského dřezu se může na první pohled zdát nedůležitá. Popravdě - koho z Vás napadlo, že při výběru dřezu se musí pamatovat i na hloubku daného dřezu. Většina lidí předpokládá automaticky, že dřez má prostě "klasickou" hloubku a v tomto případě není co řešit...
Bohužel jak to tak bývá, opak je pravdou. Kuchyňské dřezy mají různé hloubky a je třeba na tento parametr pamatovat. U menší hloubky může voda ze dřezu cákat ven, vejde se Vám tam méně nádobí atd. Levnější dřezy mají menší hloubku - okolo 14-16cm. Standard a komfort je cca od 17 do 21cm. Luxusní a exluzivní řada dřezů disponuje hloubkou nad 21cm.
8. KROK - ZNAČKA a ZÁRUKA
Zde Vás nebudu dlouho trápit :) Značku ani záruku nemusíte u nás řešit. Máme pouze 100% prověřené a kvalitní značky. Žádné šunty u nás nenajdete. Na většinu výrobků máme i prodlouženou záruku.
Pokud jsme na něco zapoměli, tak nás určitě kontaktujte.